باغ وحش

please select your language
پنج‌شنبه 19 اسفند‌ماه سال 1389

تصاویری دیدنی از شگفتیهای اعماق مدیترانه

ژ 

 

مجله نشنال جغرافی در گزارشی تصویری عکسهایی دیدنی از شگفتیهای دور از چشم اعماق دریای مدیترانه را در سواحل مختلف این دریا از اسپانیا و ایتالیا تا ترکیه و مرزهای دریای سرخ منتشر کرده است.

 

 

برای دیدن بقیه  تصاویر بروید  به ادامه مطلب::::جذابه  برگرفته از تبیان

مجله نشنال جغرافی در گزارشی تصویری عکسهایی دیدنی از شگفتیهای دور از چشم اعماق دریای مدیترانه را در سواحل مختلف این دریا از اسپانیا و ایتالیا تا ترکیه و مرزهای دریای سرخ منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، Mare Nostrum (دریای ما) نامی است که رومیان باستان بر روی دریای مدیترانه گذاشته بودند. در اعماق آبهای گرم این دریا حیاتی بکر وجود دارد که هنوز به استرسهای محیطی ناشی از فعالیتهای انسانی آلوده نشده است.

به همین منظور مجله نشنال جغرافی در شماره ماه مارس خود تصاویری دیدنی از شگفتیهای این آبها را منتشر کرده است.

دو زیست شناس دریایی به نامهای "انریک سالا" و "پیر یوس کاوستاو" با کاوش در اکوسیستمهای مختلف دریای مدیترانه در تلاش برای حفظ و نجات این دریا هستند.

1- در آبهای Ses Rates، یکی از جزایر کوچک پارک ملی دریایی و خشکی مجمع الجزایر "کابررا" در اسپانیا یک "ماهی سیم نما" (Spondyliosoma cantharus) روی یک بستر سنگی شنا می کند و در جستجوی جلبکها و بی مهره دارانی است که از آنها تغذیه می کند.

 

 

2- تالاسومای طاووسی (Thalassoma pavo) در طول روز بسیار فعال است و در هوای تاریک و روشن غروب استراحت می کند در این تصویر، یک دسته از تالاسوماها در آبهای "سسپاردل" در "جزایر باله آرس" اسپانیا مشغول شکار بی مهرگان کوچکند.

 

 

3- منطقه دریایی "اسکندولا" در ساحل غربی جزیره کورس در اسپانیا محل مناسبی برای رشد کلونیهای گل مانند مرجانهای سرخ (Corallium rubrum) است.

 

 

4- در کرانه جنوب غربی ترکیه، بستر سنگی "بایا" برهنه و خالی به نظر می رسد احتمالا به این دلیل است که مورد هجوم "خرگوش ماهی" (Siganus luridus) قرار گرفته است. این ماهی گیاهخوار از دریای سرخ وارد مدیترانه شده است.

 

 

5- تکثیر بسیار زیاد جلبکهای رشته ای به سبب آلودگی ارگانیکی جزیره "پونتا گاوینا" در اسپانیا

 

 

6- "پیر- یوس کاوستاو" عمق دریایی "کابررا" در اسپانیا را مشاهده می کند. در این تصویر از داخل یک حفره در میان صخره ها یک ماهی "گروپر" عظیم الجثه به بیرون نگاه می کند و به نظر می رسد که از حضور محققان تیم نشنال جغرافی در زیستگاه خود نگران شده است.

 

 

7- یک خرچنگ از گونه "مایا" در آبهای محافظت شده "اسکندولا" در جزیره کورس.

 

 

8- یک مارماهی (Muraena helena) در آبهای محافظت شده "اسکندولا" در جزیره کورس

 

 

9- ماهیهای سیم مانند بزرگ و ماهیهای خاردار در منطقه محافظت شده "مدس" در اسپانیا

 

 

10- یک عقرب ماهی سرخ در عمق منطقه محافظت شده مدس در اسپانیا

 

 

11- یک کلونی زیبا از خزه زیان (Sertella septentrionalis) در منطقه دریایی کابررا

 

 

12- حلزون دریایی که همچنین با نام Charonia tritonis شناخته می شود- کابررا- اسپانیا

 

 

13- منطقه "لس فروس" واقع در شرق جزیره بزرگ "سسپاردل" که فضایی حدود 400 هکتار دارد و کاملا محافظت شده است. در آبهای بلورین این منطقه بسیاری از گونه های در معرض خطر انقراض مثل "خزوک دریایی" حاضر در این عکس زندگی می کنند.

 

 

14- یک ساکن دیگر منطقه "لس فروس" که در این تصویر دیده می شود یک "چلچله دریایی" (Dactylopterus volitans) است.

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)