X
تبلیغات
رایتل

باغ وحش

please select your language
شنبه 18 شهریور‌ماه سال 1385

کاسکو

طوطی خاکستری(کاسکو)

طوطی خاکستری با نام علمی Psittacus erithacus در غرب و مرکز آفریقا زندگی می کند.این طوطی دارای دو نژاد کنگو و تیمنه می باشد.نژاد کنگو دارای جثه ای بزرگتر و دارای پرهای دم روشن تری نسبت به تیمنه می باشد.کاملا مشخص نیست چه زمان این پرنده به اروپا را پیدا کرد، اما هنری هشتم پادشاه انگلستان از یک طوطی خاکستری نگهداری می کرد.

طوطی خاکستری آفریقایی از اکثر طوطی ها بزرگتر می باشد.طول بدن نژاد کنگو 12 تا 14 و نژاد تیمنه حدود 10 اینچ می باشد.هر دو نژاد دارای دمهای خیلی کوتاه و قرمز رنگ میباشند و اگر چه نسبت به سایر طوطی ها دارای پر و بال رنگارنگی نیستند اما به واسطه هوش و قدرت سخن گویی بالا بسیار مورد توجه می باشند.

طوطی خاکستری در طبیعت بسیار اجتماعی می باشد.این پرندگان بدلیل داشتن امنیت بالاتر و همچنین علاقه به همنشینی با سایر همنوعانشان بصورت گله ای زندگی می کنند.این احساس دوستی می تواند در یک پرنده خانگی به دوستی با انسان تبدیل شود به طوریکه پرنده به راحتی عصبانیت یا ناراحتی صاحبش را تشخیص و نسبت به آن عکس العمل نشان دهد.

بدلیل زندگی اجتماعی، این پرنده به محبت و توجه زیادی نیاز دارد، بی توجهی به حیوان باعث  ایجاد افسردگی و اضطراب در این پرنده می گردد.پرنده ای که مورد بی توجهی قرار گرفته اغلب مهاجم شده و پرهای خود را می کند.این طوطی به صاحبی که برای رابطه با او اشتیاق دارد نیاز دارد، در صورتی که وقت کافی برای گذراندن با این پرنده ندارید از خرید آن صرفنظر کنید.

دلیل شهرت این پرنده هوش باور نکردنی آن است،آلکس،طوطی ای که توسط دکتر Irene Pepperberg آموزش داده شده می تواند کارهایی در حد یک کودک چهار ساله از قبیل تشخیص رنگ ، شکل و تعداد اشیا انجام دهد.توانایی سخن گوئی این پرنده افسانه ایست.طوطی های خاکستری توانایی یادگیری بیش از صد لغت را دارند همچنین می توانند بسیاری از این لغلات را فهمیده کاملا درست استفاده نمایند.علاوه بر این می توانند هر صدائی را که می شنوند از قبیل صدای تلفن یا یک پرنده تقلید کنند.

آموزش دادن به پرنده به واسطه هوش و حس کنجکاوی اش بسیار شیرین است.اگر می خواهید پرنده شما یک عبارت خاص را تکرار نماید.به شکل های مختلف این عبارت را بیان کنید،یک بار با صدای بلند یکبار با صدای کم و یکبار با صدای کودک و یا هر صدای دیگر و موقع آموزش مستقیما به پرنده نگاه کنید به این صورت پرنده می فهد که شما می خواهید او این لغت را تکرار کند.

برای اینکه پرنده اسم یک شی مثلا بیسکوئیت را یاد بگیرد آنرا در دستتان بطوری که پرنده آنرا ببیند نگاه دارید سپس کلمه را بوضوح ادا کنید.کلمه را در یک جمله بکار برید مثلا بگوئید دوست داری؟ بعد بیسکوئیت را به او نشان داده و بگوئید بیسکوئیت.اجازه دهید پرنده بفهمد در مورد چه صحبت می کنید.

همیشه یک صاحب مسئولیت پذیر باشید،هیچگاه به پرنده لغات اشتباه یاد ندهید،اگرمجبور شوید برای مدتی پرنده را به محل جدید انتقال دهید چه رخ  می دهد؟ صاحب جدید احتمالا اصلا از یک پرنده بد عنق خوشش نخواهد آمد.

همیشه اسباب بازیهای متنوعی را در اطراف و داخل قفس پرنده قرار دهید تا حوصله حیوان سر نرود، در غیر اینصورت پس از مدتی پرنده مشکلات رفتاری پیدا خواهد نمود.با تغییر دادن اسباب بازیها و بازی کردن با حیوان، پرنده را همیشه فعال نگاه دارید.

این پرنده از میوه های تازه ، سبزیجات ،غله ،میوه های مغزدار وبذر گیاهان تغذیه می کند.در صورتی که از غذای آماده استفاده می کنید اطمینان حاصل کنید که این غذا مخصوص طوطی های بزرگ بوده و همچنین غذای خریداری شده تازه باشد.

این پرنده می تواند گل کلم ،هویج،اسفناج  ،ذرت و تقریبا هر نوع سبزیجاتی را بخورد و اصلا نگران تکه تکه کردن این سبزیجات نباشید آنها دارای منقار بسیار قوی می باشند، اجازه دهید خود پرنده غذایش را تکه تکه کند.در مورد میوه ها هم همینگونه رفتار کنید ،پرنده به راحتی می تواند یک سیب یا پرتقال را تکه کرده و بخورد ، اجازه دهید پرنده از منقار خود استفاده کند بعلاوه با این کار می تواند مدتی سرگرم باشد.

دادن غذاهای انسان از قبیل نان به پرنده ایرادی ندارد ولی دقت کنید که پرنده نباید غذاهایی از قبیل شکر،روغن حیوانی ، شکلات ، کافئین و نمک بخورد.

طوطی خاکستری اصلا پرنده کوچکی نیست هر چند دم بلندی مثل یک ماکائو(طوطی آمازون) ندارد اما به یک قفس نیاز دارد که بتواند بالهای خود را از هم باز کند وهمچنین از دیواره  آن بالا رود.اندازه قفس     حد اقل باید 36 در 36 باشد برای طوطی های بزرگتر بهتر است قفس را بزرگتر در نظر بگیرید.میله ای که در قفس برای نشستن پرنده تعبیه می شود باید حد اقل دارای قطر یک سانتیمتر باشد تا پرتده به راحتی بر آن بنشیند.

بخاطر داشته باشید که این پرنده یک طوطی بزرگ است و طوطی ها جویدن را دوست دارند این بدین معنی است که اگر قفس پرنده را نزدیک یک کار شیک چوبی یا پارچه ای قرار دهید پرنده نسبتا سریع آنرا از بین می برد.این خطای پرنده نیست جویدن جزئی از وجود این پرنده است.

طوطی های خاکستری حدود 40 تا 60 سال زندگی می کنند.این طوطی پرنده سالمی است و بسیار کم بیمار می شود. شایع ترین بیماری این پرنده پر کنی  می باشد که به یک بیماری جسمی یا روانی دلالت می کند.این بیماری زمانی آشکار میشود که پرنده بصورت جدی شروع به کندن پرهای خود می کند.اگر این اتفاق افتاد به پرنده اجازه دهید به کار خود ادامه دهد ،پرنده حتی می تواند نقاطی از بدنش را کاملا بی مو کند.طوطی های خاکستری تنها پرندگانی نیستند که مبتلا به این بیماری می شوند ولی به هر حال یکی از پرندگانی هستند که به این بیماری دچار می شوند.اگر پرنده شما این رفتار را از خود نشان داد به سرعت به یک دامپزشک مراجعه کنید تا در صورتی که پرنده  مشکل جسمانی داشته باشد تشخیص داده شود.بیماریهای جسمانی می تواند شامل یک بیماری انگلی،یک آلرژی غذایی یا کمبود مواد غذایی باشد.در صورتی که هیچکدام از علائم بیماری جسمی وجود نداشته باشد احتمالا پرنده به یک بیماری روحی دچار شده است که از دلایل اصلی آن می توان ترس یا تنهایی را نام برد درصوتی که به یک دامپزشک خوب مراجعه کنید می تواند به شما در مورد رفتار با پرنده راهنمائیتان کند.بهترین راهنمائی می تواند این نکته باشد که پرنده را از آسیب در موقع پرواز حفظ کنید. خیلی از پرنده ها هنگامی که خارج از قفس هستند و بالهایشان کوتاه نشده  آسیب می بینند.این پرنده ها اجازه پیدا می کنند آزادانه پرواز کنند و در هنگام پرواز به دیوار ، آینه و یا پنجره ها برخورد می کنند و آسیب می بینند. پرنده ای که بالهایش کوتاه شده نمی تواند خارج از قفس پرواز کرده و به خود آسیب برساند.کاسکو در یک ماهگی

در صورت  تصمیم به خرید طوطی خاکستری بهترین گزینه انتخاب طوطی است که از زمانی که جوجه بوده از مادر جدا شده و توسط یک انسان تغذیه شده است .چنین پرنده ای به راحتی به انسان خو گرفته و به او اعتماد می کند.بسیار کم اتفاق می افتد که آنها نسبت به صاحب جدید خود حالت تهاجمی داشته باشند.با این حال دقت کنید که جوجه باید به سنی رسیده باشدکه به تنهایی غذا بخورد در غیر اینصورت پرنده برای رفتن به یک محیط جدید خیلی جوان است.یک پرنده فروش آگاه هیچگاه چنین پرنده جوانی را نمی فروشد.

طوطی خاکستری می تواند یک دوست حیرت انگیز برای صاحبش باشد که می تواند جذابیتهای زیادی برای صاحبش ایجاد کند. طوطی و صاحبش می توانند مدتهای زیادی با هم سرگرم باشند.اما همانند دیگر حیوانات خانگی، کلید این کار توجه به پرنده است.طوطی خاکستری زمانی طولانی زندگی می کند و می تواند برای صاحبش زندگی شادی را بوجود آورد.

 

عارضه پرکنی در طوطی ها

این عارضه یک سندرم با علل مختلف است و در طوطی ها شایع میباشد.از جمله عوامل مهم در بروزآن می توان به دلتنگی ، نداشتن جفت یا مصاحب ، استرس و بروز تغییرات در محیط ( مانند تغییرات در تغذیه،مکان ، فعالیت یا ورود افراد جدید به محیط که توجه صاحب پرنده را بیشتر جلب کند) اشاره کرد.ممکن است پرنده این عمل را از پرنده دیگری یاد گرفته ، تکرار کند.در مورد طوطی هایی که بیشتر وقت خود را در یک قفس کوچک گذرانده و فعالیت کمی دارند،این عارضه میتواند بخشی از سرگرمی آنها باشد.بسیاری از پرندگان این عمل را در تنهایی یا در شب انجام می دهند.بنابراین این عدم مشاهده پرکنی توسط طوطی، دلیلی بر رد آن نیست. در این حالت، الگو و نواحی ریزش پر به تشخیص عارضه کمک می کند.اگر روی سر و گردن پوشش کامل باشد، ولی منطقه دیگری از بدن (بویژه سینه و شکم)فاقد پر بوده هیچ نشانه ای از بیماریهای التهابی پوست وجود نداشته باشد، باید دردرجه اول بروز عارضه پرکنی مشکوک شد. اولین قدم برای تجزیه و تحلیل محیط زندگی پرنده بویژه در مراحل اولیه بروز عارضه است. به حداقل رساندن عوامل فیزیکی یا روانی ،اصلاح محیط و غذا و یا تغییر محیط ، افزودن غذاهای کمکی(مثل میوه و سبزی)، فراهم کردن اسباب بازیهای بی خطر و شاخه های درخت تمیز تا پرنده از منقار خود بیشتر استفاده کند، در درمان موثر است.در صورتیکه تمام راهها به شکست منتهی شوند میتوان از گردنبند الیزابت (به شکل مخروط ناقص که به پرنده اجازه نمی دهد به بدن خود دسترسی داشته باشد) استفاده کرد.همراه با این تغییرات میتوان از داروهایی نظیرفلوگزتین نیز استفاده کرد . برای تسریع در رشد مجدد پرهای جدید بهتر است مکملهای ویتامین دار به جیره اضافه شود

 

  

نظرات (16)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
چهارشنبه 23 اسفند‌ماه سال 1385 ساعت 03:08 ب.ظ
+ S.Ahmadi
امتیاز: 0 0
پاسخ:
باز هم به ما سر بزن
چهارشنبه 23 اسفند‌ماه سال 1385 ساعت 03:12 ب.ظ
+ S.Ahmadi
matalebe jaleb va amuzande ee bud.ama dar bareye negahdari az bacheye in parande va bozorg kardane an faaghede matlab bud.agar momken ast dar inbare ham mataalebi erae konid...
movaffagh bashid
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام چند وقتی به دلیل مشکل دار بودن بلاگ اسکای از دادن جواب معذور بودم و الان نمی دانم در مورد چه بچه جوجه ای مطلب می خواهی اگر می شود نام پرنده را بگویید با تشکر
یکشنبه 30 اردیبهشت‌ماه سال 1386 ساعت 04:53 ب.ظ
+ الهام
سلام خسته نباشید . من از مطلبی که درباره کاسکو نوشته بودید. خیلی استفاده کردم .من عاشق طوطی هامخصوصا کاسکو که از همه باهوش تر است هستم .ممنون میشم اگه بازهم در این مورد بتویسید. یا عکس اگه دارید برام بفرستید.
امتیاز: 1 0
پنج‌شنبه 21 تیر‌ماه سال 1386 ساعت 09:12 ب.ظ
+ محمد حسین
سلام وبلاگ جالبی داری امیدوارم همیشه موفق باشی
اگه دوست داشتی بیا تبادل لینک کنیم
امتیاز: 0 0
دوشنبه 15 مرداد‌ماه سال 1386 ساعت 10:35 ب.ظ
+ مسعود
اگه میشه درباره دستی کردن کاسکو مطلب بزارین
امتیاز: 0 0
پاسخ:
خودم که کار نکردم با کاسکو ولی می ژرسم از این و اون اگه مطلب قشنگی هم ژیدا کردم بهت می گم
یکشنبه 11 آذر‌ماه سال 1386 ساعت 10:13 ب.ظ
+ Www.2x.blogfa.Com
سلام اگر مایلید منو لینک کنید و خبرم کنید تا شمارا لینک کنم
امتیاز: 0 0
سه‌شنبه 2 بهمن‌ماه سال 1386 ساعت 09:18 ب.ظ
+
آلکس خدا بیامزش ۱ ماهی میشه که کرده
امتیاز: 0 0
دوشنبه 19 فروردین‌ماه سال 1387 ساعت 12:17 ق.ظ
+ گیم نت یاهو
ازمطالبی که گذاشتی خیلی خوشم اومد
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مرسید
شنبه 31 فروردین‌ماه سال 1387 ساعت 12:38 ب.ظ
+ حسن
لطفا در مورد طوطی اسکندر اطلاعاتی بدین که چه جوری می شه بهتر آموزشش داد . من یک اسکندر دارم که 8 ماهشه و می خوام بدونم از چه زمانی و چه جوری بش آموزش بدم بهتره .
مرسی
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام دوست عزیز آموزش طوطی از ۶ ماهگی است و خوب است از روش آینه یا تکرار مداوم یک کلمه با یک صدا و لهن هر روز و اگر صدایش در آمد جایزه بهش دهید و اگر می خواهید روی دستتان بنشیند اول گرسنگیش دهید و بعد روی شانتان سیرش کنید اگر موردی بود بپرسید.
پنج‌شنبه 5 اردیبهشت‌ماه سال 1387 ساعت 03:21 ب.ظ
+
a
امتیاز: 0 0
پنج‌شنبه 5 اردیبهشت‌ماه سال 1387 ساعت 03:22 ب.ظ
+
x
امتیاز: 0 0
پنج‌شنبه 5 اردیبهشت‌ماه سال 1387 ساعت 11:10 ب.ظ
+ farhad
salam man farhad hastam
امتیاز: 0 0
پاسخ:
من هم امیرم
پنج‌شنبه 26 اردیبهشت‌ماه سال 1387 ساعت 02:31 ب.ظ
+
dasd
امتیاز: 0 0
جمعه 7 تیر‌ماه سال 1387 ساعت 10:43 ب.ظ
+ مدیر جابفا
سلام
دوست عزیز اینجا میتونی کلی آگهی درباره کاسکو پیدا کنی :
فروشنده کاسکو - خریدار کاسکو و .....
آدرس :
http://www.jobfa.com/classified/Goods/DomesticAnimals/key263/default.aspx
امتیاز: 0 0
چهارشنبه 23 مرداد‌ماه سال 1387 ساعت 02:10 ب.ظ
+ امیر
وبلاگ قشنگیداری . مطالبش هم در سطح بالاییه . . . . . .
اگه خواستی بیا تو سایت من رایگان واست تبلیغ می کنم . . .
امتیاز: 0 0
سه‌شنبه 10 اسفند‌ماه سال 1389 ساعت 08:29 ب.ظ
+ سیروس
salam khaste nabashid man 1 mahe ke ye totiye kaskoye kongo gereftam ama to in 1 mah enghadr vahshi bazi dar avorde ke aslan ma ta hala ye baram natonestim behesh dast bezanim che berese bekhaym nazesh konim, on kasi ke totiyo be ma forokht goftesh ke 1 salo nimas vali cheshash kamelan zarde va man chon matalebe shomaro khondam fekr konam ye 15 sali dashte bashe va aslan nemizare behesh dast bezanim jori ke alan mikhaym pasesh bedim va ye jojasho begirim,mikhastam nazaretono bedonam, bahash chi kar konim? kolan totiye aromiye bazi oghat ham jigh mizane vali na ro dast miad na mishe behesh dast zad, to in 1 mahi ke kharidimesh khon garm tar shode vali hanooz na mizare behesh dast bezani na ro dast miad...
امتیاز: 0 0